K vánočním chvílím stráveným s rodinou a vašimi čtyřnohými miláčky patří i oslavy nového roku, které jsou v Česku velmi oblíbené. Lidé vítají nový rok různými způsoby a mezi nejrozšířenější patří přípitek při sledování novoročního ohňostroje. S tím jsou spojené neobvyklé zvuky a rány, které nemusí každý pejsek snášet dobře. V tomto článku se zaměříme na to, jak zvládnout Silvestra se psem tak, aby se váš pejsek cítil bezpečně a aby tento speciální večer nebyl plný stresu pro celou rodinu.
Nenechávejte pejska samotného
Pokud nechcete, aby se váš pejsek stresoval každou ranou, která bývá často vystřelena již několik dní před novým rokem, nenechávejte ho samotného. Je to váš nejvěrnější přítel a obzvlášť v tento den byste měli být i vy pro něj oporou. To však neznamená, že si nemůžete užít večer plný zábavy s rodinou či přáteli. Uspořádejte silvestrovské posezení u vás doma, pokud je navíc váš pejsek přátelský, bude mít o zábavu postaráno.
Unavený pes = spokojený pes
Vyrazte na delší dopolední procházku, pejsek se unaví a je tak větší šance, že bude klidně odpočívat. Na jakoukoliv procházku v den oslav však nezapomeňte vzít vodítko – nikdy totiž nevíte, kde právě bude probíhat ohňostroj a pejskova reakce může být různá. Proto je lepší mít ho v bezpečí a pod kontrolou. Podívejte se na naše vodítka a buďte vybaveni na všechny situace.
Další variantou mohou být různé interaktivní hračky pro psy a hlavolamy, u těch se totiž pejsci také pořádně unaví, a večer tak s větší pravděpodobností prospí. Můžete využít čuchací koberečky a další interaktivní hračky pro psy.
Co s venkovním pejskem, který se bojí ohňostroje?
V situaci, kdy máte pejska venku, je nejlepší variantou, pokud je to možné, vzít ho domů. Vytvořte mu příjemné a bezpečné prostředí, aby nemusel být o samotě venku vystresovaný. Pokud takovou možnost nemáte, v krajních případech se využívají také přípravky na uklidnění. Rozhodně je ale třeba tuto variantu důkladně prodiskutovat s veterinářem a zvážit, zda je to pro pejska opravdu to nejlepší, co pro něj můžete udělat.
Věnujte čas tréninku a nepřežeňte to s utěšováním
Často se také doporučuje, abyste pejska na zvuky postupně připravovali, samozřejmě s dostatečným předstihem, ideálně už od štěňátka. Přehrávejte mu různé zvuky, nejprve s nižší hlasitostí a v menší míře. Když už na ohňostroje dojde, nepřežeňte to s utěšováním a chovejte se tak, jako by situace byla obvyklá, aby ani z vás pejsek necítil, že se něco děje. Buďte v klidu a své chování výrazně neměňte..
Svého pejska však znáte nejlépe a víte, co je pro něj nejlepší. Věříme, že všechny oslavy hravě zvládnete a váš vstup do nového roku bude úspěšný.